חיפוש

פגיעה מינית מהעבר – האם חלה התיישנות?

פגיעה מינית היא דבר קשה שכל אדם שעובר אותו מתמודד עם קשיים נפשיים וחברתיים בגינו. לא פעם כשאנשים רוצים להגיש תלונה על מקרה מהעבר בו הם נפגעו קשות, לא תמיד ניתן לדעת האם התלונה או התביעה תהיה תקפה בעקבות זמן רב שחלף מהמקרה.

לוקח לא מעט עד שמצליחים לאסוף את תעצומות הנפש, ומתלוננים על מקרה פגיעה מינית שהתרחש בעבר. אם את או אתה עומדים בפני התלבטות כיצד לפעול, במאמר זה נסביר לכם על איזה מקרים חלה התיישנות.

 

מה היא התיישנות?

ההתיישנות במדינת ישראל היא חוק שחוקק בשנת 1982, לפיו נקבע אורך תקופת ההתיישנות שנקבע בהתאם לחומרת העבירה שהתרחשה. בחוק הזה נכנסים שלל עבירות, ביניהם גם עבירות פשע שדינן מיתה או מאסר עולם, בהן גם אי אפשר להעמיד אדם לדין אם עברו מיום ביצוע העבירה מעל לעשרים שנים.

זאת אומרת, לכל עבירה קיים פרק זמן שבו המדינה יכולה להעמיד אדם בגינה לדין. פגיעות מיניות הן לא מיוחדות במקרה הזה מאחר ועבירות המין במדינת ישראל נחשבות לחלק מתחום הפשע.

אך, למרות הכל, אם עבירת המין נחשבת מסוג פשע ועוון, כלומר בדרגת חומרה יותר גבוהה, ייתכנו מספר הליכים שיכולים לקטוע את ספירת תקופת ההתיישנות כפי שכתוב בחוק. במידה ונפגעת מינית בעברך ואת זקוקה לעצה מקצועית, יכול לעזור לך דורון ויינרייך – משרד עורכי דין המתמחה בהטרדות מיניות ומייצג אך ורק נפגעות ונפגעים.

 

התיישנות פגיעות מיניות

בשנים האחרונות קיים במדינת ישראל שיח חברתי בכל הנוגע לפגיעות מיניות מהעבר. המודעות הציבורית לקשיים הנפשיים שעוברים נפגעי פגיעה מינית מעוררת הד ומגיעה עד לכותלי בית המשפט. המחוקק שינה מספר פעמים את תקופת ההתיישנות הקשורות לאירועים מיוחדים וקשים מהעבר.

אחד התיקונים למשל הוא תיקון מספר 72 משנת 2002 שבמסגרתו נקבע כי בעבירות מין שנעשו בקטין – מניין תקופת ההתיישנות תחל רק ביום שמלאו לאותו אדם 28.

משמעות הדבר, שאדם שעבר תקיפה מינית עד גיל 18 בידי קרוב משפחה או כל אדם שהיה אחראי על הקטין עד שהוא מגיע לגיל 38. בנוסף מדינת ישראל חוקקה חוקים נוספים שמכירות בקשיים הנלווים לנפגעי העבירה ומבקשות לעזור להם, על אף חוק ההתיישנות שקיים ברקע תמיד.

 

מתי חלה התיישנות?

כפי שציינו לפני כן, על כל העבירות קיימת תקופת התיישנות. אבל כמה זמן באמת אמור לעבור עד שתהיה התיישנות? על עבירה שעונשה המינימלי הוא מעל ל-3 שנים, והיא עבירה מסוג פשע, קיימת התיישנות לאחר 10 שנים. בקטגוריה זו קיימות גם אונס ומעשה סדום.

עבירה למשל שעונשה המקסימלי הוא 3 שנים, והיא עבירת עוון, מתיישנת לאחר 5 שנים. בקטגוריה זו כלולות עבירות מעשה מגונה בפומבי והטרדה מינית. זכרו כי ניתן להגיש תלונה בכל עת, עד לפני סיום תקופת ההתיישנות של אותה העבירה.

התעללות מינית

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם
ביטוחים
פספורטכארד – כרטיס מגנטי נטען בכסף

אם עד עתה התרגלתם לכך שבמידה ונקלעתם למצב רפואי או הזדקקות לחברת הביטוח נדרשתם לבצע הליכים בירוקרטים סבוכים, כיום בזכות הכרטיס המגנטי של פספורטכארד הכול קל – ופשוט הרבה יותר.

מחשב
השקעות
כמה כסף מרוויחים מקידום אתרים

אחד הדברים שמניעים את העולם, ובהתאם גם אותנו, בני האדם – הוא כסף. אנחנו חוששים מכסף, רוצים כסף ותלויים בכסף בהמון מצבים בחיים שלנו. מהסיבות האלו בדיוק חשוב לנו למצוא

מד תשלומים
משכנתאות
האם משכנתא מוכרת במס

אנשים שלוקחים משכנתא בדרך כלל מתחייבים ללא מעט שנים של תשלומים. בסופו של דבר זה לא משנה אם מדובר על החזר חודשי של שלושת אלפים ₪ או על כל סכום

עושים סדר בתיק הביטוחים
ביטוחים
עושים סדר בתיק הביטוחים

התיק הביטוחי של כל אדם, הוא מעין תיק וירטואלי, הכולל בתוכו רישום של כל הביטוחים, המשויכים לאותו אדם, כגון: ביטוח חיים, רכב, בריאות ועוד. אחת למספר שנים, כדאי לעשות סדר