תפריט

סקר מדדי המניות המובילים בישראל ובעולם

במאמר קצר זה נסקור את שלושת מדדי המניות המובילים בארץ ובעולם, מדד ת"א 125, מדד נסדאק 100 ומדד ה-  .S&P500לפני שניגש לסקירה ננסה להסביר בקצרה מהו מדד ואיזו תמונה הוא מספק לנו על מצב הבורסה.

מהו מדד? על רגל אחת

מדד הוא פרמטר או מספר המייצג את השינוי שעובר על תופעה מסוימת. מדד המחירים לצרכן לדוגמא, מייצג את השינוי שעובר סל המוצרים הבסיסי של משפחה ממוצעת. עלייה של 2% במדד המחירים לצרכן לדוגמא, פירושה עליית מחירים של כל הסל ב-2%.

מדד בבורסה פועל בעצם באותה שיטה והוא מייצג סל של מניות שנקבע על ידי הבורסה עצמה. המדד מקבל שם מסוים על ידי הבורסה ובאמצעותו אנחנו מודדים את העלייה או הירידה של המניות בבורסה. מדד ת"א 125 לדוגמא מודד את העלייה או הירידה של 125 המניות המובילות בבורסה לניירות ערך בת"א.

מדד ת"א 125

מדד ת"א 125 הוא המדד החשוב ביותר של כלכלת ישראל עם שווי שוק של  יותר מ-675 מיליוני שקלים ועם מחזור שנתי של יותר מ-792,000 שקלים. מדד ת"א 125 עוקב אחרי 125 המניות המובילות שנסחרות בבורסה לניירות ערך בת"א. בין המניות של מדד ת"א 125 נמצאים התאגידים והחברות הגדולים ביותר בישראל. בנק פועלים, בנק לאומי, טבע, שטראוס, שופרסל ועוד עשרות חברות ותאגידים נוספים. ההתפלגות הענפית של המדד מכילה את כל הענפים המרכזיים של הכלכלה הישראלית. בנקים, נדל"ן ובינוי, תוכנה ואינטרנט וחיפושי נפט וגז. נכון להיום התשואה של המדד מתחילת השנה הייתה 10.40% ובחודש האחרון עמדה התשואה על 3.79%.

נסדאק 100

מדד הנסדאק 100 הוא אחד המדדים החשובים ביותר לכלכלה העולמית והוא מכיל את מאה החברות הגדולות ביותר הנסחרות והרשומות בנסדאק, הבורסה האמריקאית למסחר בניירות ערך, הבורסה היחידה שפועלת אך ורק באופן אלקטרוני. נסדאק 100 הוא מדד המורכב מ-100 החברות המובילות בנסדאק, חברות המציעות שירותים שאינם פיננסיים כגון אפל, נטפליקס, גוגל ועוד חברות מובילות נוספות בארץ ובעולם. הבורסה אטרקטיבית מאוד עבור חברות טכנולוגיה בגלל היעילות שלה והביורוקרטיה החדשנית שלה, ביורוקרטיה פשוטה יחסית בהשוואה לבורסות האחרות בארה"ב. מדד נסדאק שונה מממד דאו ג'ונס המוכר בכך שהוא אינו מכיל חברות פיננסיות והוא פועל גם מחוץ לארה"ב, בישראל לדוגמא תוכלו למצוא את טבע ואת צ'ק פוינט ועוד חברות מובילות אחרות.

גריפים ועמודות

מדד S&P500

מדד ה- S&P500 כולל בתוכו 500 תאגידים. רוב התאגידים של המדד שייכים לשוק האמריקאי. המניות של המדד נסחרות בבורסות לניירות ערך הראשיות ביותר בארה"ב כגון הבורסה לניירות ערך בניו-יורק, מדד S&P500 נחשב כאחד האינדיקאטורים המובילים עבור הכלכלה האמריקאית.

מדד S&P500 מאגד בתוכו 500 תאגידים אמריקאים, המניות של המדד מנוהלות על ידי סטנדרט אנד פורס, חטיבה של McGraw-Hill, אחת משלוש החטיבות המובילות בתחום הניתוח והמחקר הכלכלי על מניות ואגרות חוב.

המדד הוא המדד הנצפה ביותר בארה"ב אחרי מדד הדאו ג'ונס והוא אחד האינדיקאטורים הגדולים עבור תחזיות בנוגע לכלכלת ארה"ב.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חוזה וכסף
משכנתאות

ביטוח משכנתא

כאשר מדברים על ביטוח משכנתא אפשר בטעות לחשוב שמדובר על פוליסת ביטוח שקשורה במשכנתא עצמה, כלומר בסכום הכסף הגבוה שמועבר מהבנק לטובת הלקוח לצורך רכישת דירה. מדובר בשם מעט מטעה,

משכנתאות

בדרך לדירה חדשה לוקחים הלוואת גישור

היו לכם דיונים רבים על כך שהגיע הזמן לקנות דירה חדשה? מחפשים את הנכס המושלם עבורכם? אם כך, ברור מדוע אתם לא רוצים לפספס דירה מסוימת אם כבר מצאתם אותה.

אישה מול מחשב
כללי

טיפים להנהלת חשבונות באינטרנט

בעלי עסקים ומוטרדים לגבי נושא ניהול הכספים? יש לנו את הפתרון בשבילכם והטיפים חשובים ביותר שעליכם לדעת.   הנהלת חשבונות – פרוצדורה מורכבת ניהול עסק הוא בהחלט לא דבר קל,

החזרי מס בעידן המודרני

ניתן לתעד את ראשיתו של גביית המס לתקופת מסעות הצלב, בה הכסף יועד למימון מסעות אלה. מאז ועד היום (וניתן להניח כי הדבר לא עתיד להשתנות בעתיד הקרוב), הורגלנו כי